14. Tygodnik lipcowy / Juli im Augenblick

Nawet nie mogę uwierzyć, jak szybko mija ten czas. Miałam jak zawsze przygotowany tekst, ale… w sobotę (nawet nie tą ostatnią!) wydarzyło się coś niespodziewanego a później w ogóle nie miałam czasu na wytchnienie. A zatem – o co chodzi?
Ich kann sogar nicht glauben, wie schnell die Zeit vorbeigeht. Ich habe schon wie immer einen Text vorbereitet, aber… am Samstag (sogar nicht diese letzte!) ist etwas Unerwartetes passiert und später hatte ich überhaupt keinen Moment für Erholen. Also – worum es geht?

IMG_0223Jakieś starsze zdjęcie – tradycja jest święta. ;)
Ein älteres Foto – die Tradition muss sein. ;)

Będę studiować w Krakowie.
Tak, to wydaje się zaskakujące. Ale szczerze mówiąc, miałam coraz więcej wątpliwości wobec Viadriny. Atmosfera jest tam niesamowita, ale z drugiej strony, uczelnia ta nie cieszy się najlepszą opinią u Niemców. Do tego nie byłam pewna, co mogłabym robić po tych studiach. Dostałam nieco za mało informacji.
A zatem ostatniego dnia rekrutacji zaczęłam się zgłaszać do różnych uniwersytetów. Pomyślałam, że nawet jeśli nie dam rady, będę mogła dalej starać się o miejsce na Viadrinie. Chociaż byłam coraz bardziej pewna, że to nie jest rozwiązanie. Tylko… co dalej?
Ich werde in Krakau studieren.
Na ja, das scheint überraschend zu sein. Aber ehrlich gesagt, hatte ich immer mehr Zweifeln an Viadrina. Die Atmosphäre ist wunderbar da, aber andererseits erfreut sich diese Uni ziemlich schlechtes Ruhm bei den Deutschen. Ich war dazu nicht sicher, was ich nach diesem Studium machen könnte. Ich habe zu wenig Information bekommen.
Also in dem letzten Tag der Aufnahme habe ich angefangen, mich an der verschiedenen Uni zu bewerben. Ich dachte, dass wenn ich durchgefallen hätte, wäre es ständig möglich gewesen, sich um einem Platz an Viadrina zu bewerben, aber ich war immer mehr sicher, dass das keine Lösung ist. Also… was später?

IMG_0260Tak, byłam w różnych miejscach… ;)
Na ja, ich war in verschiedene Plätze… ;)

Do tego nie dostałam się ani do Gdańska, ani do Poznania. Naprawdę, rozważałam zrobienie Gap Year. Dokładnie w chwili, gdy planowałam wyjazd do Afryki z grupą wolontariuszy… okazało się, że mogę studiować prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Największa niespodzianka mojego życia. Wyłam przez dobrą godzinę.
Dazu habe ich einen Platz weder in Gdańsk noch in Poznań bekommen. Wirklich, ich habe mich Bedenken gemacht, ob ich ein Gap Year machen sollte. Indem ich plante, mit einer Volontärgruppe nach Afrika zu fahren… hat es sich herausgestellt, dass ich an Jagiellonen-Universität Jura studieren kann. Die größte Überraschung meines Lebens. Ich weinte durch eine Stunde.

W międzyczasie spotkałam się z moją siostrą, której nie widziałam przez dwa lata. Jestem jej bardzo wdzięczna, że znosiła moją euforię. Miałyśmy za mało czasu, ale to spotkanie było totalnie nieplanowane, a już w poniedziałek musiałam jechać do Krakowa. Pendolino. :)
Zwischenzeit habe ich mit meiner Schwester getroffen, die ich durch zwei Jahre nicht gesehen hatte. Ich bin sehr dankbar, dass sie mit meiner Euphorie ausgehalten. Wir hatten viel zu wenig Zeit, aber dieses Treffen war total ungeplant und schon am Montag musste ich nach Krakau fahren. Mit Pendolino. :)

IMG_0228

Podróż była niezwykle przyjemna, także dla mnie, mimo choroby lokomocyjnej. Podczas postojów puszczano muzykę Chopina, a ludzie na peronach robili sobie zdjęcia przy naszym pociągu. :) Do tego dostaliśmy darmowe napoje.
Die Reise war sehr angenehm, auch für mich, obwohl ich Reisekrankheit habe. Während der Aufenthalte hörtete man die Chopin-Musik und die Leute auf den Bahnohofen machten sich Fotos mit unserem Zug. :) Dazu haben wir kostenfreie Getränke bekommen.

IMG_0229

Przeszłam pieszo ponad 20 kilometrów, aby lepiej poznać miasto, ale nadal nie jestem pewna, co o nim myśleć. Możliwości są tam niesamowite i wiem już, że niestety nie będę w stanie ich wszystkich ogarnąć. Z drugiej strony… to miasto jest zwyczajnie brzydkie i nie tak przyjazne, jak Gdynia. Można tu odczuć historycznego ducha, ale także mnóstwo spalin – czasem miałam wrażenie, że się zwyczajnie duszę… Być może można się do tego przyzwyczaić.
Ich bin über 20 Kilometer zu Fuß gegangen, um die Stadt besser kennenzulernen, aber ich bin still nicht sicher, was soll ich daran denken. Da sind die Möglichkeiten wunderbar und ich weiß schon, dass ich alles leider nicht ergreifen kann. Andererseits ist diese Stadt… hässlich und nicht so freundlich wie Gdynia. Man kann der historische Geist spüren, aber auch viele Abgase – ab und zu fühlte ich mich, als ob ich zu wenig Luft gehabt hätte… vielleicht soll man daran gewöhnen.

IMG_0230 IMG_0232 IMG_0233A w pobliżu jest mój wydział ;)
Und in der Nähe gibt es das Gebäude von meinem Fakultät ;)

Jeśli chodzi o pieniądze, koszta są tu podobne. Miałam ochotę na kieliszek likieru, ale był tak drogi, że wolałam kupić deser, który go zawierał.
Wenn es um das Geld geht, sind die Kosten ähnlich. Ich hatte Lust, ein Glas von Likör zu haben, aber das war so teuer, dass ich bevorzugte, ein Dessert damit zu kaufen.

DSC_0006

Robię się coraz grubsza :<
Ich werde immer dicker. :<

A na zakończenie kupiłam książkę. To był mój prezent imieninowy – marzyłam o niej od miesiąca. :)
Und schliesslich habe ich ein Buch gekauft. Das war mein Geschenk für den Namenstag – ich träumte davon seit einem Monat. :)

DSC_0007

Chociaż nie będę zdawać egzaminu DSH, chciałabym zdobyć certyfikat. Sądzę, że byłabym w stanie już teraz zdać test DAF, ale być może poczekam nieco dłużej, aż będę w stanie zrobić Goethe-Zertifikat C1. Daję sobie na to rok.
Obwohl ich keine DSH-Prüfung bestehen werde, möchte ich ein Diplom bekommen. Ich finde es möglich, schon jetzt DAF-Prüfung abzulegen, aber vielleicht warte ich ein bisschen länger bis der Zeit, wenn ich Goethe-Zertifikat C1 machen kann. Ich will das während des nächsten Jahres machen.

We wtorek byłam z powrotem i już w środę miałam gości. Ola i Ola – miałyśmy dla siebie tylko jedną dobę, ale za to była wspaniała! W końcu zwiedziłam „Błyskawicę” – od wielu lat nie mogłam się zmobilizować. ;)
Ich war am Dienstag zurück und schon am Mittwoch hatte ich die Gäste. Ola und Ola – wir haben nur einen Tag zusammen verbracht aber das war wunderbar! Schliesslich habe ich „Błyskawica” besucht – seit vielen Jahren konnte ich mich nicht mobilisieren. ;)

IMG_0235 IMG_0239

Teraz mam parę dni dla siebie – na naukę, treningi i Wymiennikownia (w końcu otworzyliśmy toaletę!). W piątek do Gdyni przyjeżdża moja przyjaciółka i spędzimy trzy dni na konwencie. Być może też tam idziecie? :)
Jetzt habe ich ein paar Tage für mich – für Lernen, Trainieren und Wymiennikownia (endlich haben wir unsere Toilette eröffnet!). Am Freitag fährt meine Freundin nach Gdynia und wir verbringen drei Tage auf Baltikon. Vielleicht geht ihr auch da? :)

IMG_0213 IMG_0214Tak, pierwsze zdjęcie przedstawia naszą toaletę.
Ja, das erste Foto zeigt unsere Toilette.
Reklamy

4 uwagi do wpisu “14. Tygodnik lipcowy / Juli im Augenblick

 1. Haha, spoko, jakoś Cię zniosłam :> Ale tak serio to cieszę się, że Ci się udało, do Viadriny miałam od początku wątpliwości, ale nie chciałam ostudzać Twojego zapału, a jednak co UJ to UJ. I w ogóle, z Krakowa po drodze do Warszawy i takie tam… :>
  Omg, ten Pendolino to wygląda w środku jak samolot O.o I mówisz, że to Twoja matka jest burżujem? xD Chociaż też bym chciała się takim przejechać.
  Taak, a ponoć to Warszawa jest brzydka. A każdy, kto tam myśli i wreszcie tu przyjedzie stwierdza, że jednak nie. Ma po prostu zły PR :<
  Też bym poszła sobie na jakiś konwent. Nie masz ochoty przyjechać do Wawy na Avangardę? xD

  Polubienie

  1. No i wychodzi na to, że wszyscy dookoła liczyli, że mi przejdzie, tylko nikt mi o tym nie powiedział. o.o’
   Jeśli chodzi o Pendolino, to nie miałam wtedy wyjścia, ale było naprawdę fajnie i niedługo przejadę się nim znowu :) polecam kupować bilety w weekend.
   Ja bym się za to chętnie samolotem przeleciała, byle na krótki dystans…
   Z tą Warszawą się zgodzę, chociaż nigdy nie słyszałam, żeby ktoś z moich okolic określał ją jako brzydką. Dla mnie jest wyjątkowo ładna. Cóż, Kraków miał być piękny… ^^’
   Hmmm… ty wiesz, do przemyślenia xP

   Polubienie

   1. Serio? Myślałam, że Ada to Ci mówiła, ona w końcu nie bawi się w sentymenty tylko wali prosto z mostu xP No i wiesz, ja na przykład nie uważałam się za takiego eksperta, by Ci to zdecydowanie odradzać, aleno.
    A są wtedy tańsze?
    Cóż, ja już latałam parę razy :> A za granicę nie myślałaś?
    No nie wiem, ja od ludzi z Polski zazwyczaj słyszę same negatywne rzeczy o Warszawie. A co do Krakowa to widać tak mówili ludzie, którzy widzieli tylko Starówkę.
    Jak coś to daj znać, będzie 6-9 sierpnia.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s