8. Zaakceptuj lub walcz / Akzeptiere oder kämpfe

1234475_995996847080134_3364413761597318489_nBawię się blenderem. :)
Ich spiele mit dem Mixer. :)

19 lat to dość, by usłyszeć o sobie rozmaite opinie. Niektórzy ludzie wychwalali mnie do przesady, inni wykorzystywali każdą okazję, by mnie obrazić. Według niektórych w ogóle nie wierzę we własne możliwości, dla innych jestem zarozumiała i arogancka. Jedna rzecz nie ulega wątpliwości:
Zeitraum von 19 Jahren ist genug, um verschiedene Meingungen von sich selbst zu hören. Manche Leute lobten mich übermäßig, die anderen nutzen jede Gelegenheit, mich zu beschimpfen. Laut den verschiedenen Ansichten glaube ich überhaupt nicht an meinen Möglichkeiten, für die anderen bin ich hochnäsig und arrogant. Eine Sache geht ohne Zweifel:

Kiedy starasz się zadowolić wszystkich ludzi, skorzysta na tym tylko twój psychoterapeuta.
Wenn du probierst, alle Leute zu befriedigen, profitiert davon nur deiner Psychoterapeut.

Bo czasem ciężko zadowolić nawet samego siebie. Ba, czasem jest to najtrudniejsze.
Denn es ist manchmal schwer, sogar sich selbst zufrieden zu stellen. Oder ist das sogar am schwersten.

Przez większość mojego życia uważałam się za najgorszą, a pewna osoba ciągle utrzymywała mnie w tym przekonaniu. Z tego powodu przez wiele lat nie mogłam patrzeć w lustro. Abstrahując od tego, że zrobiłam sobie wielką fizyczną krzywdę, widzę teraz, jak smutnym człowiekiem byłam.
Während der Mehrtheit meines Lebens hielt ich mich für die schlimmste und es gab eine Person, die mich davon ständig überzeugte. Das war ein Grund, dafür ich während vieler Jahren in den Spiegel nicht schauen konnte. Abgesehen davon, dass ich mir einen großen körperlichen Schade getan hat, jetzt sehe sich, was für ein trauriger Mensch ich war.

Z tego wywodzi się pierwsza zasada:
Daraus kommt die erste Regel:

Jeśli nie masz, co lubisz, polub, co masz.
Wenn du nicht besitzt, was du magst, sollst du mögen, was du besitzt.

Negatywne uczucia nie zmienią ci nosa. Nie dodadzą ci też urody. Zastanów się, czy cały problem naprawdę istnieje. Nie chcę przez to powiedzieć, że jesteś idealnym człowiekiem – nie jesteś, ja też nie. Ale na chwilę obecną lepsi nie jesteśmy, możemy więc tylko prezentować się z dumą.
Deine Gefühle können deine Nase nicht verändern. Dazu werden die anderen Teile nicht schöner. Mach dich Gedanken darüber, ob das wirklich lohnenswert ist. Ich will dich nicht überzeugen, dass du einer idealler Menschen bist – du bist nich, gleich wie ich. Aber zurzeit sind wir besser nicht, also wir können uns nur mit Stolz präsentieren.

Właśnie, z dumą! Żadnych ciemnych ubrań i miejsca w ostatnim rzędzie, byleby tylko nikt cię nie dostrzegł. W ten sposób tworzysz mur, który nie tylko nie dopuszcza do ciebie żadnych nowości, ale też nie pozwala ci oddychać. A im łatwiej oddychasz, tym prostsze stają się wszystkie sprawy.
Na ja, mit Stolz! Keine dunkle Klamotten und keinen Platz in der letzten Reihe, um von niemandem bemerkt zu werden. Auf diese Weise schaffst du eine Mauer, die nicht nur keine Neuigkeiten an dich heranlässt, sondern auch dir nicht atmen lässt. Und je leichter du atmest, desto leichter alle Sachen werden.

No dobrze. Wyobraźmy sobie, że przestałeś określać się w najgorszy możliwy sposób. Ale tej jednej konkretnej rzeczy po prostu nie możesz ścierpieć.
Na gut. Stellen wir uns vor, dass du aufhören würdest, dich auf die schlimmste Weise zu nennen. Aber es gab eine Sache, die du einfach nicht leiden kannst.

Druga zasada:
Die zweite Regel:

Jeśli nie masz tego, co byś chciał, wiesz już, o co walczyć.
Wenn du nicht hast, was du willst, weißt du, dafür du kämpfen sollst.

Nie uznaję stwierdzeń w stylu: „Jestem beznadziejny/głupi/brzydki”. Są zbyt ogólne i często są tylko wygodną wymówką lub przykrywką dla innego problemu. Rozliczając się z samym sobą, musimy przejść do konkretów. A kiedy to zrobimy, będziemy wiedzieć, nad czym trzeba pracować.
Ich erkenne keine Sätze an, wie: „Ich bin hoffnungslos/dumm/hässlich”. Sie sind zu allgemein und sind oft nur eine bequeme Ausrede oder Decke für ein anderes Problem. Indem wir mit uns abrechnen, sollen wir zur Sache kommen.
Und wenn wir das gehabt werden, werden wir wissen, woran sollen wir arbeiten.

Nie zawsze jest to łatwe. Nie zawsze są to tak trywialne problemy jak brzydkie włosy czy lekka nadwaga. Czasami jest to niepełnosprawność, choroba (nie tylko poważna, ale też zwyczajnie wstydliwa). Ale właśnie w tych przypadkach siła autosugestii jest najważniejsza.
Nicht immer ist das leicht. Nicht immer sind die Probleme so banal wie hässliche Haare oder leichte Übergewicht. Manchmal ist das Behinderung, Krankheit (nicht nur schwere, aber auch einfach peinliche). Aber besonders in diesen Fällen ist die Kraft der Autosuggestion am wichtigsten.

W telewizji widzimy niepełnosprawnych ludzi, którzy spacerują na sparaliżowanych nogach albo uprawiają spoty ekstremalne na wózkach inwalidzkich. Coraz częściej słyszymy o transseksualistach, którzy zmieniają swoją płeć. Mają dobrą reklamę, jasne, ale wcześniej musieli zwrócić na siebie uwagę mediów. Musieli walczyć.
Im Fernsehen sehen wir Behinderte, die mit gelämten Beinen spazieren oder Leistungssportarte mit Rollstühle treiben. Wir hören immer mehr von den Transexuellen, die sein Geschlecht ändern. Sie haben gute Werbung, na klar, aber sie mußten früher die Medien aufmerksam machen. Sie mußten kämpfen.

Dlaczego to tutaj pokazuję? Bo wybory są czasem trudne. Łamią tabu. Ale jeśli czujesz, że są poprawne, nie powinieneś rezygnować. Granice są tam, gdzie zaczyna się dobro innych ludzi.
Warum zeige ich das hier? Weil die Entscheidungen often schwer sind. Weil sie Tabu zerbrechen. Aber wenn du fühlst, dass sie richtig sind, sollst du nicht verzichten. Die Grenze ist da, wo der Wohlstand der anderen Menschen beginnt.

Dlaczego o tym piszę? Bo te zasady są dla mnie święte. Kiedy mam je w pamięci, nie waham się zwrócić na siebie uwagę. Mogę łatwo rozpocząć rozmowę albo wystąpić przed publicznością. Znam swoje wady i zalety; wiem, że nie jestem idealna i nad czym powinnam jeszcze popracować. Teraz lepsza nie jestem. Jeszcze nie. :)
Warum schreibe ich darüber? Denn diese Regeln sind für mich heilig. Wenn ich sie in Erinnerung habe, zweifle ich nicht, vorzudrängen. Ich kann mit einem Gespräch einfach beginnen, oder vors Publikum treten. Ich weiß genau meine Vor- und Nachteile; ich weiß, dass ich perfekt nicht bin und woran soll ich noch arbeiten. Jetzt kann ich nicht besser sein. Noch nicht. :)

Nasze cechy są jak broń. Można je udoskonalać, do tego czasu walczymy tym, co mamy.
Die Eigenschaften sind wie Waffe. Man kann sie verbessern, bis dahin nutzen wir, was wir haben.

A żeby nie było, że jestem taka bojowa – oto ambasador USA, który właśnie wyjeżdża z Polski. Jestem zachwycona tym człowiekiem i jego otwartością. Sama po cichu marzę o takiej pracy… i właśnie tak ją widzę.
Und damit ihr nicht denkt, dass ich so aggresiv bin – das ist ein amerikanischer Botschafter in Polen, der sich genau von Polen abschied nimmt. Ich bin von diesem Mann und seine Offenheit begeistert. Ich träume von derartigen Arbeit im Stillen… und das ist die Weise, darauf ich mich sie vorstelle.

http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/ambasador-usa-stephen-mull-zegna-sie-z-polska,549923.html

Reklamy

4 uwagi do wpisu “8. Zaakceptuj lub walcz / Akzeptiere oder kämpfe

 1. Owszem, jest parę niegłupich myśli, ale i tak mam wrażenie, że ujmujesz sprawę zbyt prosto. No ale z drugiej strony myślę, że jednak zdajesz sobie sprawę, że nikogo nie wyleczysz swoim jednym wpisem z kompleksów i zaniżonego poczucia wartości xP
  Uważam też, że powinnaś mocno uważać ze zwrotami takimi jak „trywialne problemy”. Dając komuś do zrozumienia, że jego problemy są trywialne i mało ważne na pewno nie pomagasz, raczej pogarszasz sprawę. To zresztą twoja tendencja, którą zauważyłam nie tylko w tym wpisie, tak btw ;)
  Dalej – nie każdy chce zwracać na siebie uwagę i nie musi się to wiązać z niską samooceną, a po prostu jego sposobem życia. Nie każdy ma takie same cele, nie każdy jest taki sam, niektórzy lubią spokój domowego zacisza, a nie publiczne wystąpienia.
  Fragment filmu owszem, poruszający, ale jednak nie do końca widzę związek między nim a twoim wpisem (znaczy ok, tłumaczysz, że chodzi o trudne wybory, ale jak dla mnie to mało adekwatny przykład w tej konkretnie sytuacji).

  I lol, co ty masz do ciemnych ubrań? 8O

  Polubienie

  1. Tutaj z kolei widać twoje zamiłowanie do liberalnych haseł. ;) Owszem, to uproszczenie, ale wyszłam z założenia, że nie da się naprawdę wyczerpać tematu w jednym poście. Musiałam zawrzeć esencję sprawy.
   Szczerze mówiąc, tam miał być dopisek, że nie zamierzam ich bagatelizować, ale zwyczajnie o nim zapomniałam. ^^’
   Tak, wiem, każdy jest inny i każdy ma do tego prawo (i absolutnie się z tym zgadzam, choć nie ukrywam, piszę to z uśmiechem na twarzy – od nikogo nie słyszę tak często tego rodzaju manifestów, jak od ciebie…). Jednak sytuacja, którą przedstawiam, jest szczególna. Nie ma nic złego, gdy ktoś się tak zachowuje, bo chce, ja skupiam się na przypadku, gdy daną osobę taka sytuacja męczy. Ubrania też się do tego odnosiły.
   Filmik – szukałam czegoś bardziej kontrowersyjnego, czegoś, co przedstawia podejmowanie decyzji mimo zdecydowanego sprzeciwu otoczenia. To też wymaga swego rodzaju pewności siebie.

   Polubienie

   1. Tak, mój duch liberalizmu ciągle żywy xD Aż się dziwnie z tym czuję, bo wokół mnie sami socjaliści, no ale jak już mielibyśmy mówić o orientacji przestrzennej, to jednak bliżej mi do lewicy niż prawicy xP
    Myślę, że to dość ważny dopisek, noale. Poza tym nadal uważam, że można było użyć innych słów.
    Ok, no to popieram jak najbardziej, po prostu nie chciałabym, by bycie introwertykiem (i miłośnikiem ciemnych ubrań xP) było automatyczne kojarzone z byciem „nieudacznikiem”. Już i tak społeczeństwo robi z introwertyzmu negatywną cechę.
    Może nie zrozumiałam filmiku, ale tam dla mnie była przede wszystkim walka ze swoim sumieniem i uczuciami, a nie sprzeciwem otoczenia. A prócz tego jednak piszesz o zmienianiu swojego życia, akceptowaniu siebie i w ogóle pełen optymizm, a jako przykład wstawiasz filmik o eutanazji, no trochę klimatycznie mi to nie grało xD

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s